Kontakt

Evelina Svaninger



Verksamhetsledare
Telefon: 072-179 66 66
evelina@lpiv.se

Huvudsakligt område: LPIVs drift och verksamhet

Tidigare erfarenheter: Offentliga projektstöd, Landsbygdsprogrammet och EU-projekt. Har bland annat arbetat på länsstyrelsen, med projektledning och på departement.

Rikard Brax



Rådgivare
Telefon: 070-314 54 50
Rikard@lpiv.se

Huvudsakligt område: Handel, butik, ekonomi, försäljning och dagligvaruhandel

Tidigare erfarenheter: Ica-handlare, erfarenhet från kött, ägg- och bär produktion.

Övriga engagemang: Arbetar på Sjöräddningssällskapet som sjöräddare samt erbjuder operativa tjänster inom marknadsföring och försäljning till Torggummans ägg, DalsSpira mejeri samt bistår med stöttning kring företagsstyrningsfrågor till Östra gärde gård.

Sven-Erik Larsson



Rådgivare
Telefon: 072-231 46 88
Svenerik@lpiv.se

Huvudsakligt område: Restaurang, restaurangkök, utrustning, utbildning, matlagning och produktutveckling.

Tidigare erfarenheter: Kock och restaurangskolelärare

Övriga engagemang: Lärare vid Kanalskolan, Töreboda. Särskilda kockuppdrag. Processledare i affärsutveckling, Kurbits. Yrkesbedömare för validering / gesällbrev, UHR.

Sofia Lennström



Rådgivare
Telefon: 070-829 09 45
Sofia@lpiv.se

Huvudsakligt område: Kommunikation, marknadsföring, varumärkesutveckling, värdskap och Smaka på Västsverige. Ansvarig för intern och extern kommunikation på LPIV.

Tidigare erfarenheter: Turistbranschen och besöksnäring

Cecilia Faktus



Rådgivare
Telefon: 073-379 41 34
Cecilia@lpiv.se

Huvudsakligt område: Miljö, egenkontroll, nätverk, branschråd och Matfest. Ansvarig för hemsida på LPIV.

Tidigare erfarenheter: Biolog, har arbetet med stadsodling, restaurang och undervisning.

Övriga engagemang: Odling

Malte Olsson



Rådgivare
Telefon: 070-589 51 07
Malte@lpiv.se

Huvudsakligt område: Sälj och logistik

Tidigare erfarenheter: Drivit dagligvarubutik, varit avd.chef kött o chark på Dagab. Försäljningschef på Charkman jobbat med försäljning  av framförallt färskvaror till dagligvaruhandeln.

Övriga engagemang: Klassiska bilar.

Oskar Lorentzon



Rådgivare
Telefon: 0709-347007
oskar@lpiv.se

Huvudsakligt område: Försäljning främst mot restaurang, företagande och produktion.

Tidigare erfarenheter: Drivit företag i olika branscher, arbetat på restaurang samt fårproduktion.

Övriga engagemang: Driver Lida Fårfarm, inköp och säljare i Sjuhäradslamm, vice ordförande i Fåravelsförening samt medlem i 7-häradsmat

Carina Ombert



Ekonomi
Telefon: 0325-618 622
carina.ombert@radgivarna.nu

Huvudsakligt område: Ekonomi och fakturering för Lokalproducerat i Väst (ej rådgivning till företag)

Övriga engagemang: Konsult på Rådgivarna i Sjuhärad

Nicklas Lundberg



Nicklas är tjänstledig och jobbar med projektet REFRAME på AGroVäst

Rådgivare
Telefon: 073-027 77 08
Nicklas@lpiv.se